Azok, akik a lényegtelent lényegesnek tartják, és a lényegest lényegtelennek,
sosem érik el a lényegest, mivel a téves szándékok világában élnek.
– Buddha
Láma
Ngawang
|
Tibetiek, az ősi szkíta-hun szellemiség fenntartói
Láma Ngawang tibeti volt. A tibetiek az eurázsiai szkíta-hun övezet népei közé tartoznak, és a mai napig fenntartják az ősi szkíta-hun szellemiséget és kultúrát, leszámítva a legújabban tapasztalható, főleg Kínán át érkező materialista ráhatást. Tibet hatalmas területein ma is folytatják az ősi szkíta-hun típusú rideg állattenyésztést, nomád, legelőváltó módon. Az ehhez tartozó életmód, valamint szellemi és tárgyi kultúra mellett a tibetiek ma is gyakorolják az Eurázsiát ősidők óta meghatározó szellemi ösvényt, amelyet már a régmúlt homályába vesző, európai fogalmak szerint történelem előtti időkben élt megvilágosult mesterek is tanítottak. Ennek a szellemi útnak a közvetlen folytatása napjainkban a bön és a buddhizmus.
Nomád
állattenyésztés Tibetben
|
A bön eredete és kiterjedése
A hagyományos bönpo források szerint a bön eredete az európai történetírás kereteit messze meghaladó ősi idők távolába vezethető vissza. Alapjait a 19 000 évvel ezelőtt Közép-Ázsiában, a mai Tadzsikisztán–Afganisztán–Pakisztán területén létezett Olmo Lungring birodalomban élt megvilágosult mester, Tönpa Senrab Buddha fektette le tanításaiban. A bön ma is töretlen, élő szent hagyománya szerint e szellemiség Ázsia nagy kultúráinak kialakulásában meghatározó szerepet játszott. Szentirataiban és szájhagyományában pontos adatokat őriz arról, hogy e belső ösvény hogyan terjedt el az évezredek folyamán Eurázsia különböző területein, és tanításai hogyan váltak a különböző kultúrák alapjává Eurázsia szívében és peremterületein. Ezt a hatalmas területet, mely a Kárpát-medencétől Közép- és Belső-Ázsián át a Csendes Óceánig terjed, ősidők óta szkíta-hun népek és birodalmak uralják, melyek történelem előtti korok óta meghatározó befolyást gyakorolnak a hatalmas eurázsiai földrész peremterületein elhelyezkedő műveltségekre Kínától–Indiáig, Délkelet-Ázsiától–Iránig és Mezopotámiától–a Földközi tenger medencéjéig, valamint Nyugat-Európáig.
Tönpa
Senrab Miwo
|
Tönpa
Senrab Helmut-Hoffmann könyvéből
|
Olmo
Lungring
|
Buddhizmus a másik nagy szellemi hagyomány
Eurázsia másik nagy ősi szellemi hagyománya a buddhizmus, amely a Szkíta Bölcs Buddha tanítása, és 2500 év óta ugyancsak alapvető meghatározó szellemi erő Eurázsiában. A buddhista hagyomány elmondja, hogy a Szkíta Bölcs Buddha nem az első volt a Földünkön megjelenő megvilágosult mesterek hosszú sorában, hanem többen is megelőzték őt, megvilágosult mesterek már a távoli történelem előtti korokban is éltek Földünkön, tíz- és százezer, sőt millió évekkel ezelőtt. Ma is őriznek tanításokat és ereklyéket a régmúlt korok megvilágosultjaitól. A bönpo és a buddhista szellemi út igen közel áll egymáshoz, sokan azt tartják, a bön a buddhizmusnak egy korábbi hagyománya, amely egy előző kor buddhájától ered. Őszentsége a Dalai Láma ezért hivatalosan is elismerte a tibeti buddhizmus négy fő iskolája mellett, mint Tibet ötödik, fontos, hiteles szellemi hagyományát. Ezért a tibeti bön és buddhizmus tanulmányozása nagy segítségünkre lehet, amikor az ősi szkíta-hun szellemiség és kultúra feltárását végezzük.
Buddhista
kolostor Ladakhban
|
Láma Ngawang az eurázsiai szellemi örökség átadója
Láma Ngawang Rinpocse nomád állattenyésztő, drokpa családban született Tibetben. Ez az ősi életmód nyomta rá bélyegét egész életére. Eredeti szkíta-hun szemléletét és gondolkodását nem veszítette el európai tartózkodásának hosszú évtizedei alatt sem. Gyermekkorában és ifjúságában maga is a pásztorok életét élte, és sókaravánokban is dolgozott. Minden ízében az ősi eurázsiai szkíta-hun kultúra hordozója volt. Később a Buddha által tanított Belső Ösvényre lépett, melynek lényegét életében megvalósította. Buddha maga is szkíta nemzetség sarja volt. Tanításait az ősi eurázsiai szellemiségre építette, annak mélységes, időtlen bölcsességébe lehelt új életet, a saját megvilágosodásában nyert egyetemes felismerései erejével. Láma Ngawang Rinpocse személyében így elválaszthatatlan egységben testesült meg eurázsiai örökségünk életmódja és legbenső lényege. Ezt adta át nekünk.
Láma
Ngawang szülőföldjén Tibetben
|
Láma Ngawang Taron |